20. LECKE
1. lépés – Bemelegítés – Az angol kiejtés
Az /ɔː/ hang hasonlít a mi hosszú -ó- hangunkhoz, de azért nem egészen ugyanaz.
Figyeld meg a hölgy száját, és gyakorold!
A szavakat ezen a ponton nem kell megtanulnod, csak példaként szolgálnak!
thought (θót) /θɔːt/ – gondolat
law (ló) /lɔː/ – törvény
north (nóθ $ nórθ) /nɔːθ $ nɔːrθ/ – észak
war (uó $ uór) /wɔː $ wɔːr/– háború
2. lépés – Szókincsfejlesztés
A szavak egy nyelv legfontosabb egységei, mert ha mondatokat nem is tudsz alkotni, önálló szavakkal is lehet kommunikálni. Bemész egy étterembe például, és vizet szeretnél. Elegendő ha csak ennyit mondat: Water, please!
Ebben a leckében főleg a szavak tanulásáról és gyakorlásáról lesz szó, így szusszanhatsz is egyet, mert mondatalkotással most nem nehezítem a haladásod:)
Eddig 97 szót tanultunk ezen a tanfolyamon, ami se nem sok, se nem kevés. Nem számoltam bele a számokat, és a névmásokat sem, tehát a százat már meghaladtad. Érdemes újra és újra visszatérned ezekhez a gyakorlatokhoz, videókhoz, mert főleg hallás után kell megértened a szavakat, ha beszélni és érteni akarod az angolt.
counter (‘káuntö ‘káuntör) /ˈkaʊntə $ ˈkaʊntər/ hosszú, lapos felület egy bútor tetején, főleg konyhában – (konyha)pult
fish (fis) /fɪʃ/ hal
vegetable (‘vedzstöbl) /ˈvedʒtəbəl/ zöldség
chicken (csikin) /ˈtʃɪkɪn/ csirke (lehet az állat és a húsa is)
egg (eg) /eɡ/ tojás
jug (dzság) /dʒʌɡ/ olyan edény, amiben vizet vagy tejet vagy egyéb folyadékot tárolunk, szervírozunk, általában füle is van – kancsó
tea towel (títáwöl) /tiː taʊəl/ konyharuha
pot (pot) /pɒt/ ármilyen főzésre használt edény, ami kerek, mély, és általában fémből készült – lábas, főzőedény
cooker (‘kukö $ ‘kukör) /ˈkʊkə $ kʊkər/ tűzhely (amerikai angolban: stove (sztóúv /stoʊv/)
green (grín) /griːn/ zöld
basket (‘bászkit $ ‘beszkit) /ˈbɑːskɪt $ ˈbæskɪt/ kosár
dirty (‘dőti $ ‘dőrti) /ˈdɜːti $ ˈdɜːrti/ koszos, piszkos
of course (öv ‘kórsz) /əv ‘kɔːs/ valami olyan bemutatására, ami már ismert, vagy tudott vagy ami nem meglepő – természetesen: Is this boy dirty? – Yes, he is. Of course.- Ő piszkos fiú? – Igen, az. Természetesen.
fresh (fres) /freʃ/ friss: Are these vegetables fresh? – Frissek ezek a zöldések? – Yes, of course. Igen, természetesen.
below (bi ‘ló $ bi’löu) /bɪˈləʊ $ bɪˈloʊ/ elöljárószó szintben lejjebb mint valami más – alatta (lásd a videón): The restaurant is below the office. – Az étterem az iroda alatt van.
Megjegyzés: a magyar nyelvben nincs elöljárószó. Az angol nyelv meghatározó része. Az elöljárószó olyan szó, amit az elé a szó elé teszünk, amiről szó van, ezzel határozzuk meg például a helyzetét, irányát stb. Lásd a korábbi leckéket, ahol már tanulhattál párat, például: in, on, next to stb.
3. lépés – Szókincsfejlesztés – Gyakorolj
4. lépés – A hallás utáni értés fejlesztése
Rengeteg újrakezdő tanuló érkezik hozzám, hogy már régóta tanul angolul, de bizony a hallás utáni értése semmit nem változik.
Ha te is így érzed, akkor a tanulási módszereden kellene változtatnod. Valamit máshogy kellene csinálnod, mert ha ugyanazt csinálod, akkor ugyanazt kapod.
Lehet, hogy ez a sokadik tanfolyamod, és bár az én módszerem eltér a hagyományos módszerektől, a hallás utáni értés fejlesztése pont az a készség, amit aktívan kell gyakorolnod.
A tesztek kitöltögetése ezen nem sokat segít:((
Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor már annyi szót és annyi mondatszerkesztést megtanultál (remélhetőleg már be is gyakoroltad), hogy teljes, összefüggő szöveget is elkezdhetünk feldolgozni.
Ez nem azt jelenti, hogy a következő lépés szövegét elsőre tökéletesen meg kell értened!
Több lépésben fogunk végigmenni a hallás utáni szövegen, amikor is azt mondhatod, hogy értem elsőre a teljes szöveget.
És még ez is személytől függ. Lehet, hogy a lépéseken egyszer kell végigmenned, de lehet, hogy többször. A lényeg, hogy a legvégén, amikor ismét lejátszod a hanganyagot, mindent kell már értened, anélkül, hogy angolról magyarra fordíts.
Megismerkedhetsz a papagáj-technikával, amit végig alkalmaznod kell a tanfolyam során, és bizony kitartónak kell lenned, mert nem egyperces módszer!
5. lépés – A hallás utáni értés fejlesztése
Nézd az alábbi képet, és hallgasd meg a szöveget. Csak hallgasd, és próbálj belőle annyit megérteni, amennyit csak lehet. A szöveget felvettük lassú és gyorsabb változatban is. Első lépésként hallgasd meg a lassú változatot.
Minimum háromszor hallgasd meg! Figyeld meg, mit értettél meg elsőre, majd másodjára, és végül harmadjára!
Nem gond, ha csak szavakat értesz még, és a kép segít!
Lassított változat:
Normál tempó:
Nagyon nehezen megy a szövegértés. Én nem háromszor, hanem legalább húsz alkalommal végighallgattam, meg-megállítottam a lejátszást. Végül sikerült! Nagyon jó érzés volt. Nem adom fel!
Igen. A szövegértés már nehéz! Vagyis egyetértek az előttem nyilatkozókkal.
Sajnos a szövegértés nem megy,bár sok szótmegértettem s egypár mondatot is tudtam értelmezni. Amú nagyon tetszenek a feladatok. Köszönöm!
A szövegértés nekem nagyon nehéz, de úgy érzem egy kicsit alakul