9. LECKE
Ebben a leckében tovább gyakorolhatod a tagadást, mert tudom, hogy sokaknak ez nehéz. Szándékosan több a beszéltetős feladat, hiszen pont ezen van a hangsúly, ráadásul pont ez okozza a legtöbb gondot a tanulóknál: az összevonás. A beszélt angol nagyon sok mindent von össze. Olyat is, amit írásban nem is jelez. De valahol el kell kezdened, és ezek a legalapvetőbb összevonások, amiket itt tárgyalunk.
1. lépés – AZ ANGOL /k/ KIEJTÉSE
Szándékosan azokat a hangokat mutatom be neked a tanfolyam elején, amelyek nagyon különböznek a magyar hangoktól.
Ilyen az angol /k/ hang is.
Amint majd hallhatod, többnyire ez a hang sem simán csak magyar ’k’.
A ’p’-hez hasonlóan hehezetes, vagyis olyan, mintha a sima „k” után lenne egy „h” hang is.
Sokan azt mondják, kicsit köpködős. (a leckében ezt a hangot így fogod látni zárójelben – ’k’)
came (kéjm) – jött
lucky (láki) – szerencsés
sick (szik) – beteg
clock (klok) – óra
Lásd, pontosabban halld a különbséget a -k- és a -g- hangok között!
A hölgy a videón ennél a hangnál is jól láttatni fogja veled, hiszen egy papírdarabot tesz a szája elé, és majd láthatod, hogy a ’k’-nál a papír a ’h’ hehezete miatt meg is mozdul. Te is gyakorolhatod így.
came (kéjm) – jött
game (géjm) – játék
back (bek) – hát
bag (beg) – táska
cage (kéjdzs) – kalitka
gauge (géjdzs) – mérőműszer
calories (kelöríz) – kalóriák
galleries (gelöriz) – galériák
2. lépés – TAGADÁS-ÖSSZEVONÁS
Sokan kérdezitek tőlem, hogy mikor kell összevonni, mert nagyon furcsa, és inkább kihagynátok. Ne tedd!
Nem feltétlen szükséges összevonni, hiszen ha a hangsúly a NOT szót van, akkor ne tedd, mert ezt kell kihangsúlyoznod!
It’s NOT a door.
De mivel igen gyakori az összevonás, ezért most az elején kell megszoknod az összevont alakokat, és használatukat, mert később csak nehezebb lesz.
A szövegértést is nehezíti, ha nem tanulod meg, hiszen a beszélt nyelvben legtöbbször bizony az összevont alakokat használják.
Hangsúlyozásnál és az írott nyelvben fordulhat elő a sima alak.
A NOT SZÓT ÖSSZEVONHATJUK A LENNI IGÉVEL, KIVÉVE EGYES SZÁM ELSŐ SZEMÉLYBEN.
Ha bizonytalan vagy, menj vissza ismételni!
Módszeremnél ezért nagyon fontos, hogy többet hallgass, fülelj, hiszen ha beszélni és érteni is akarod a nyelvet, akkor erre kell a hangsúlyt fektetned.
Ez akkor lesz majd nagyon látványos, amikor elérkezünk az összetettebb mondatokhoz, szövegekhez. Majd látni fogod, hogy először hallás után dolgozzuk fel a szöveget, és még amikor az írott formát látod is, akkor is a beszéden és a halláson lesz a hangsúly.
Csak így fogsz fejlődni gyorsan!
Mivel ha olvasod, könnyű felismerni a tagadó szót, akkor is, ha összevonják, ezért ezt írásban gyakorolni nem sok értelme van, de rád bízom.
Szóban, és hallás után fogjuk begyakorolni a lenni ige és a NOT tagadó szó összevonását.
De ne feledd: az AM igét és a NOT szót sosem vonhatod össze,
helyesen: I’M NOT….!
JÓ GYAKORLÁST!
3. lépés – SZÓBELI GYAKORLAT – ISMÉTELD!
4. lépés – SZÓBELI GYAKORLAT – alakítsd át!
5. lépés – füleket kinyitni
Remélem, a füleid nyitva, mert ez egy hallás utáni értés feladat. Jelöld be az elhangzott igét vagy igét plusz tagadószót!
HA KÉRDÉSED VAN, JELEZD BÁTRAN!
Ez egy önállóan végezhető tanfolyam, de természetesen bármikor lehet kérdésed, hiszen minden tanuló egy külön személyiség. Lehet, hogy számodra valami nem volt világos, vagy korábbi tanulmányaidból merült fel benned kérdés.
Ha ilyen történik, írj ide bátran a hozzászólás részbe, csak egy keresztnevet kell írnod, és egy emailcímet (ahova a választ várod, és nem jelenik meg a weboldalon). Az üzeneted én azonnal megkapom, és ha nem szeretnéd, a weboldalon ez sem jelenik meg.
KEDVES MÁRTA!
Szinte alig van olyan tanulóm, akinél ne így lenne. Ami segít ezen, a szavak tanulása, ahogy a 13.leckénél majd részletesen leírom, illetve a szintén később érkező papagáj-módszer. Az is nagyon segít, ha minden mondatot, amit csak hallasz, megismételsz, igyekezvén folyékonyan, zökkenők nélkül megismételni, csakis hallás után. Ez egy lassú folyamat, de ha folyamatosan csinálod, akkor fog javulni a beszédértés! Csinálj mindent úgy, ahogy javasolok, és nem marad el az eredmény!
Noemi
********
Nagyon jó a tananyag, nekem még mindig a beszéd megértésével van bajom. Ha olvasom az írott szövegnél látom, hogy végül is mit mondtak a szövegben.