A legjobb módszer a nyelvtanulásra, ha fogod magad, és kimész külföldre, és sok-sok beszéddel begyakorlod a nyelvet.
Ezt viszont a legtöbben nem tehetik meg, és itthon család mellett, munka mellett tanulják a nyelvet.
Fontos, hogy tudd a szavak jelentését, hiszen ha nem tudod, akkor használni sem tudod.
Persze teljesen igaza van azoknak, akik azt mondják, hogy ne tanulj önállóan egy szót sem, mindig szövegkörnyezetben legyen. De ha csak bemagolod a szóösszetételt, és a szavakat nem tudod, akkor sokkal tovább tart a tanulás. Gondold csak meg, hogy hányan értik azt a mondatot: What’s your name?
De vajon a szavakat is értik, külön-külön? Mi az előnye, ha a szavakat is érted? További mondatokat is tudsz alkotni, és ha más szövegkörnyezetben látod, akkor is meg fogod érteni, nem csak felismerni.

Ami nagyon gyakran kimarad a tankönyvekből, azok a gyakran használt ici-pici kis szavak, amiket az angol úgy hív: prepositions – elöljárószavak. Épp ezért gyakori hibák fordulnak elő ezeknek a pici angol szavaknak a használatánál. Én legalábbis soha nem láttam, hogy ezt elmagyarázták volna a tanulónak, maximum megemlítik, de azt hogy még milyen jelentéssel bírnak, azt már nem találják ki. Az „okos” nyelvtanár erre azt mondja: „meg kell tanulni szövegkörnyezettel együtt”. Nos, ha egy tanár ilyet mond, akkor saját maga sem érti.
MIK AZOK AZ ELÖLJÁRÓSZAVAK
Az elöljárószó olyan szó, ami módosítja az utána következő szavak jelentését. Mivel a magyar nyelvben ilyen szófaj nincs, ezért is szokott gondot okozni a tanulónál. Azért is okozhat bosszúságot, mert csak egy jelentését tanulod meg, márpedig ezeknek a szavaknak sok jelentése van, és nagyon sok szóösszetétel részét is képezi.
Nagyon sok elöljárószó van az angolban, ráadásul ezek a leggyakoribb angol szavak a nyelvben, vagyis igen hasznos, ha tudod őket használni.
Ezeknél a szavaknál látható majd igazán, hogy miért is nem működik a magolás. Sose felejtem el, hogy amikor annak idején tanultam az egyik ilyen kis kedves szót, ez volt mellé írva magyarul: -on, -en, -ön, -ra, re, -rá, -ré, -hoz, -hez, -höz stb. Már akkor feltünt, hogy ez így valahogy nem lesz jó, hiszen hiába magoltam be, a feladatoknál mindig eltévesztettem, mert még tovább 5 ilyen szónak is ez volt a jelentése.
Fontos, hogy alkoss mondatokat a szavakkal. Használj olyan szótárt, könyvet stb., ahol sok példa van, ami segít neked a további mondatok alkotásában.
ON
Jön az ON elöljárószó első, leggyakoribb jelentése, és folytatjuk majd.
1. jelentése: azt mutatja meg, hogy valami valamin rajta helyezkedik el, azt érintve, vagy hogy valami ilyen helyre mozog.
Talán ez a leggyakoribb használata az ON elöljárószónak, mégis sokszor keverik össze a tanulók.

PÉLDÁK
There are a lot of mugs on the table. – Sok bögre van az asztalon.
My books are on the desk. – A könyveim az íróasztalon vannak.
You’re standing on my foot! – A lábamon állsz!
My mother lives in a house on the hill. – Anyám a dombon lévő házban lakik.
I got on my bike and left. – Felpattantam a biciklimre és elindultam.
The girls were sunbathing on the grass. – A lányok a füvön napoztak.
He threw himself on the bed. – Ledobta magát az ágyra.
Snow was falling on the roof. – A hó hullott a tetőre.
TUDOD, MI A MOTTÓM: „MINDENT HALLGASS MEG, A FÜLEDDEL IS TANULJ!”
ÍRD MEG NEKEM A HOZZÁSZÓLÁSBA, NEKED MELYIK ELÖLJÁRÓSZÓVAL VAN A LEGTÖBB GONDOD?
Kedves Edit!
Egy-egy elöljárószónak rengeteg jelentése van. Ha például a BY elöljárószót megnézed a Longman online szótárban, elöljárószóként 22 jelentést találsz. Hasonló a helyzet a with esetében is. A zűrzavart főleg az okozza, amikor magyarul gondolkodunk, és épp ezért mondanánk azt például, hogy „with car”, ami helytelen, hiszen valóban a „by” elöljárószót kell használni. WITH szót akkor használd, ha arra utalunk, hogy valamilyen eszközzel csinálunk valamit: pl: késsel vágom a kenyeret, akkor WITH A KNIFE stb.
De amikor elöljárószóval találkozol, érdemes lenne egynyelvű szótárban megnézni az adott jelentését, mert akkor sokkal jobban megragadnak a szóösszetételek is. Persze, ha kezdő valaki, akkor ez szinte lehetetlen, hiszen kétnyelvű szótárakból lehetetlen elöljárószavakat tanulni.
Közlekedési eszközöknél valóban BY szót használjuk, de ha például nem általánosságban beszélsz, hanem konkrétan elmondod, kinek az autójával mész, akkor már nem.
I WILL TRAVEL IN HIS CAR. – AZ Ő AUTÓJÁVAL/BAN FOGOK UTAZNI.
DE vannak más finomságok is, pl: I came by train. DE: I came on a train.
Ha például azt akarod mondani, hogy tollal (tintával) írj és ne ceruzával, akkor sem a WITH elöljárószót használod, mert nem magára az eszközre utalsz, hanem a módjára: Please write in ink, not in pencil.
A lényeg: soha ne önállóan tanulj elöljárószavakat, hanem szóösszetételként!
Remélem, segítettem valamelyest.
További jó tanulást: Noémi
***********************************
Mikor használjuk helyesen a by ill whit .
Azt tudom,hogy a közlekedési eszközöknél a by-t használjuk…magamtól jöttem rá,hogy fizetni „by creditcard”-l kell ?.
Elöljarószavak-for,of,by és over.Köszönöm.
Szívesen tanulnék a for, by, of elöljárókról.