Hogyan kezdj neki a hallás után értésed fejlesztésének
“Nem megy a hallás utáni értés,kétségbe vagyok esve.”
“Meg lehet egyáltalán érteni az angolt?”
“Annyira szeretném érteni a filmeket, de olyan gyorsan beszélnek.”
Szinte alig jön hozzám olyan jelentkező, aki ne a hallás utáni értésen stresszelne állandóan.
Hogyan kezdj neki?
Csak azt tudom Neked is mondani, mint minden tanulómnak több mint 30 éve:
1. Legyen egy tanulási programod: akár tanfolyam, akár magántanár, akár online tanfolyam formájában, de valamilyen összefüggő tananyagot kell találnod, és haladnod rajta arra a szintre, amit el szeretnél érni. Tudom, hogy rengeteg tananyag van az Interneten, de ha te kezdő és újrakezdő vagy, szinte lehetetlen összevadászni úgy, hogy az szép fokozatos, lépésről-lépésre fejlődés legyen, és a te szintednek megfelelő legyen. Valamilyen angol tanfolyamra iratkozz fel! Nem kell, hogy hozzám gyere, találd meg a neked működő módszert, rendszert, és haladj rajta!
2. El kell kezdened hallás után tanulnod, és hallott szókincset kifejlesztened, szintén a te szinteden. Igen, nézz és hallgass sok angolul beszélő filmet, még ha feliratos is, még ha nem értesz belőle semmit, vagy alig, akkor is, mert segít. A Netflixen például rengeteg ilyet találsz, és a filmeket le is lassíthatod, ha gyorsnak találod a beszédet. Sokat kell vele foglalkoznod, de ha ez számodra a szórakoztató tanulás, akkor miért ne!
De ha még nem tartasz itt, tehát kezdő vagy újrakezdő a szinted, akkor feltétlen szerezd már három Hangos gyakorlókönyvem egyikét vagy mindegyiket.
E-BOOK! Pdf-formátumban tudod letölteni, a hanganyagokat pedig mp3 formátumban!
– Segít a hallott szókincs fejlesztésében, illetve ha ezeket az alapszavakat csak írott alakjukban ismered fel, akkor begyakorolhatod, hogy hallás után is felismerd őket.
– Segít magabiztosságra szert tenni, mert fokozatosan készít fel az összefüggő szövegek megértéséhez.
– Maga a mondatszerkesztés is alap, hogy ne legyen figyelmed a bonyolultabb nyelvtan megértésében.
Nincs még egy ilyen könyv a könyvpiacon, pont ezért készítettem, mert nem tudtam mit ajánlani tanulóimnak, akiknek még több gyakorlásra van szükségük az átlaghoz képest!
“Megnéztem a szójegyzéket, a 300 szóból 3-4 szó van, amiben bizonytalan vagyok, de szövegkörnyezetben ezeket is értem. Úgy értékelem az angol “tudásomat”, hogy a 2. könyv anyagához képest – olvasási, írási, mondatszerkesztési, nyelvtani szempontból magasabb szinten vagyok, viszont beszédértés és beszédkészség szempontból nagy hátránnyal küzdök.
Néhány gyakorlatot meghallgattam, azt tapasztaltam, hogy a lassú szöveget kivétel nélkül megértettem, a normál szöveget szinte mindig többszöri meghallgatás után értettem meg, de csak a lassú szöveg meghallgatása után.
Teljesen egyetértek azzal, amit a 2. könyv bevezetőjében írtál, hogy kinek javaslod a könyvet. Nekem ez telitalálat. Azért is jó nekem ez a hangoskönyv “szint”, mert nem kell a mondatszerkesztésre, a nyelvtanra, vagy a szavakra (esetleg ismeretlen szó miatt nem értek valamit) figyelnem, mert ezeket már tudom, hanem CSAK EGY dologra kell koncentrálnom, a beszédértésre. Ez kihívás lesz, de nem nyögvenyelős. Nagyobb az esély a sikerélményre így, hogy a figyelmemet nem kell megosztanom.” Garab Kinga
Leave a Reply