Ha még nem olvastad, akkor fontosnak tartom, hogy elolvasd ezt a cikkem, melyben leírom, miért találom fontosnak a nyelvtant, és szerintem hogyan kellene tanulnod, valamint azt is leírom, hogy az elakadások nagy részét miért ennek hiánya okozza.
No de, az én módszerem szerint ez is egy kicsit más, mint a “hagyományos” tanfolyamokon.
A mai leckében, és még pár leckében bemutatom neked az egyik leggyakoribb és legfontosabb igeidőt. Ha már tanultad, gyakorold szóban is, lehet, tudok neked újat mondani, ha pedig még kezdő vagy, akkor rajta, tanuld meg alaposan, és GYAKOROLJ SZÓBAN!
1. FELADAT
SZÓKINCSFEJLESZTÉS
Indítsd el a videót, és ismerkedj meg a lecke új szavaival. A videó alatt a lenyíló ablakocskában megtalálod a szavak jelentését részletesebben is.
2. FELADAT
ÉRTSD MEG!
Olvasd el a magyarázatot, mert itt tanulod meg a mondatalkotást, és utána be is fogod tudni gyakorolni.
Amikor tanulóimmal elérkezem ehhez a részhez, először mindig azt szoktam javasolni, hogy próbálják meg nem hasonlítgatni a magyar nyelvet az angollal. Persze értem én, valamelyest muszáj…
Minden nyelvben és minden ember életében – jobb esetben – 3 idő van, ugye? JELEN, MÚLT és JÖVŐ. Csak úgy tudunk kommunikálni egymással, ha nyelvünk ezeket kifejezi.
Na, itt nincs is különbség, ez az angolban is így van. Viszont az időkön belül az angolok úgynevezett igeidőket is megkülönböztetnek, mivel ők ezzel is fejeznek ki gondolatokat, nem „csak” a szavakkal vagy hangsúlyozással.
Ha valaki azt mondja vagy mondta neked, hogy bonyolult, az azért van, mert ő maga se érti. Egyáltalán nem bonyolult, csak jól meg kell érteni, és utána nagyon alaposan be kell gyakorolni.
A jelen idővel fogjuk kezdeni, mégpedig a PRESENT CONTINUOUS /prezönt kontinjúz/ igeidővel. Én – ellentétben sok tankönyvvel – nem szeretem magyarul fordítgatni ezeket, de nevezhetnék éppen-folyamatban-levő igeidőnek.
Nézd meg ezt a képet alaposan. Mit csinál ez a férfi most éppen? Beszélget, mosolyok, áll.
Most éppen csinálja, nem tegnap csinálta, nem holnap fogja. Most ezt látod a képen. Nem tudjuk, hogy ezt milyen gyakran teszi.
Olyan cselekvést fejez ki, ami most, a beszélt pillanatban történik. Nézz körül. Mi történik most éppen? Olvasol, tanulsz, esetleg körülötted lévő emberek csinálnak valamit? Na, ez a PRESENT CONTINUOUS.
Magyarul így is találkozhatsz vele: Folyamatos jelen – merthogy folyamatban van éppen az a cselekvés.
Ha megtanultad a lecke elején lévő szavakat, akkor nézzük, miből is áll ez az igeidő. Remélem, hogy már jól elsajátítottad a ’ be’ ige ragozását, mert nagy szükséged lesz rá, anélkül nem megy.
1. Szükségünk van a személyes névmásra, hiszen ezt már korábban tanulhattad, hogy legtöbbször az angol kiteszi azt, hogy ki végzi a cselekvést. Ezt vagy egy névmással (I, you, he stb) vagy egyéb főnévvel (man, John, Mary, woman) fejezi ki.
2. Ezután kell még nekünk a „be” ige, de itt nem főigeként szerepel, ezért a jelentése nem „lenni”. Részben innen tudjuk, hogy most milyen igeidőben is vagyunk.
3. És a 3. hozzávaló egy rag: -ing
Nos, rakjuk csak össze, és nézzük meg például a DRINK igével.
I am drinking – I’m drinking /ájm drinkin(g)/- iszom
you are drinking – you’re drinking /jór drinkin(g)/- iszol
she is drinking – she’s drinking /siz drinkin(g)/- iszik
he is drinking – he’s drinking /hiz drinkin(g)/- iszik
it is drinking – it’s drinking /icc drinkin(g)/- iszik
we are drinking – we’re drinking /wir drinkin(g)/- iszunk
you are drinking – you’re drinking /jór drinkin(g)/- isztok
they are drinking – they’re drinking /zher drinkin(g)/ – isznak
Ha úgy érzed, hogy miközben beszélsz, gondolkoznod kell, hogy is alkosd meg a mondatot, akkor nem gyakoroltál eleget szóban. Ilyenkor érdemes “elővenned” jó néhány igét, és szóban végigragozni.
3. FELADAT
ISMÉTELD!
A papagáj módszert már ismered, hiszen korábbi leckében már említettem neked. Az igeidőknél és egyéb mondatszerkezet tanulásánál is kiválóan, és eredményesen alkalmazhatod, ha beszélni is szeretnél.
Ismételd hangosan az alábbi mondatokat addig, amíg kényelmesen nem érzed vele magad. Segítségedre lesz a hanganyag.