Sok hozzám érkező tanuló nem tudja, milyen szinten van, de azt sem, hogy a céljához milyen szintre kell eljutnia.
Hiába töltesz ki egy nyelvtant vagy szókincset ellenőrző tesztet, az bizony nem mondja meg pontosan, milyen szinten vagy.
Ha Te kifejezetten az angol beszédet és a hallás utáni értést szeretnéd fejleszteni, és nem tudod, honnan indulj, egész egyszerűen csak olvasd el az alábbi SZINTEK alá milyen képességek tartoznak, és ‘igen’ vagy ‘nem’ válaszokat kell adnod.
Ha kitöltesz egy hallás utáni tesztet, az képtelen behatárolni, hol vagy elakadva, csak azt tudja “megmondani”, hogy azon a teszten hány százalékot értél el. Ez egyáltalán nem a te szinted.
JÖJJENEK A SZINTEK KÜLÖN-KÜLÖN
Van egy úgynevezett Közös Európai Nyelvi Referenciakeret (CEFR), amely pontosan leírja, milyen szintek vannak, és milyen képességekkel kell rendelkezned, ha azt a szintet elvégezted. E szerint vannak felépítve a nyelvvizsgák is.
Így lehetséges, hogy például a hallás utáni értésed alacsonyabb fokon van, mint az olvasás készséged. Mi magyarul három szintet különböztetünk meg, ami kezdő, középhaladó, haladó, és kész, maximum még az újrakezdőt szoktuk használni, de az nem igazán mutatja a képességed, csak azt közli, hogy valamikor már tanultál, de hogy most éppen mit tudsz, az ebből nem derül ki.
ITT MOST CSAKIS A HALLÁS UTÁNI KÉSZSÉGET ÉS A BESZÉDKÉSZSÉGET ÍRTAM LE, HISZEN FOLYÉKONY ANGOL PROGRAMOM ERRE HELYEZI A HANGSÚLYT, EZ SZOKOTT A LEGGYENGÉBB LENNI.
KEZDŐ (A0)
Természetesen ez nem szint, de mindenki innen indul, és lehetsz ebben a kategóriában.
Ha még sosem tanultál angolul, vagy tanultál, de nagyon keveset tudsz, nem mondhatod, hogy A1 szinten vagy, akkor tartozol a KEZDŐ kategóriába. Ezért A0 az elnevezése. Teljesen mindegy, mikor kezdtél tanulni, meddig jutottál, a lényeg, hogy most mi van. Természetesen ha még sosem tanultál, akkor teljesen a legelején kell kezdened!
Hallás utáni értés: Esetleg egy-két szót kiveszel, de azt is akkor, ha tagoltan ejtik, egy-egy mondat összefolyik, mintha kínaiul lenne.
Beszédkészség: Egy-két szót el tudsz mondani, esetleg ha egymás mellé pakolod a szavakat, még egy sete-suta mondat is kijön a szádon, de még turistaként sem tudnál elboldogulni, döcögve lennél képes rendelni, útbaigazítást kérni maximum.
Megoldás: Olyan tanfolyamra iratkozz be, ahol a nulláról indultok, és szép fokozatosan fejleszti a szókincset, hallás utáni értést, hiszen kezdőként még nagyon idegen a nyelv, a kiejtés, és ha egyszerre 50-60 szóval megsoroznak, le fog hengerelni.
BEGINNER – minimumszint (A1)
Ha a minimum szinten végigértél, akkor erre leszel képes:
Hallás utáni értés: Megérted a személyedre, a családodra, a közvetlen környezetedre vonatkozó, gyakran használt, egyszerű szavakat és szókapcsolatokat, ha lassan és tagoltan beszélnek hozzád.
Beszédkészség: Képes vagy egyszerű kapcsolatteremtésre, ha a másik személy kész mondanivalóját kissé lassabban vagy más kifejezésekkel megismételni illetve segíti a mondanivalód megformálását. Fel tudsz tenni és meg tudsz válaszolni olyan kérdéseket, amelyek a mindennapi szükségletek konkrét kifejezésére szolgálnak. Egyszerű kifejezésekkel és mondatokkal be tudod mutatni a lakóhelyedet és az ismerőseidet.
ELEMENTARY – alapszint (A2)
Ez már egy kellemes szint, véleményem szerint itt már nagyobb biztonságban vagy, stabilabb a tudásod, de még mindig sok bizonytalanság lehet, éppen ezért, ha itt abbahagyja valaki, nagy valószínűséggel újrakezdő lesz. Javaslom, hogy ezt a szintet feltétlen célozd meg, akár turistáskodásra használnád, akár egyéb utazásra, mindennapi életre!
Hallás utáni értés: Megérted a személyemhez közvetlenül kapcsolódó, gyakran használt szavakat és kifejezéseket (pl. személyes adataid, családod, vásárlások, szűk környezet, tanulás, munka). Megérted az egyszerű és világos hirdetések és üzenetek lényegét.
Beszédkészség: Az egyszerű, rutinszerű helyzetekben egyszerű és közvetlen módon cserélsz információt mindennapi tevékenységekről vagy témákról. A nagyon rövid információcserére még akkor is képes vagy, ha egyébként nem értesz meg eleget ahhoz, hogy a társalgásban folyamatosan részt vegyél. Egyszerű eszközökkel és mondatokkal tudsz beszélni a családodról és más személyekről, életkörülményeidről, tanulmányaidról, jelenlegi vagy előző szakmai tevékenységedről.
PRE-INTERMEDIATE – küszöbszint (B1)
Ez már nagyon jó szint, abszolút haladónak nevezném, már ami a mindennapi témákat illeti. Itt már sokkal stabilabbnak kell lenni, és ha szinten tartod magad, akkor nincs sok veszélye hogy visszaess, csak ha egyáltalán nem foglalkozol az angollal. Sokan aggódtok, hogy a lassú szövegeket értitek csak meg, és a gyors vagy normális beszéd nem megy. Nos, ezért szoktam mondani, hogy ezen ne legyen figyelmed, gyakorlással eljutsz a gyors beszéd megértéséig is, de ez egy szint.
Hallás utáni értés: Megérted a világos, mindennapi beszéd lényegét, ha olyan témákról esik szó, mint a munka, a tanulás, a szabadidő, stb. Ki tudod szűrni a lényeget azokból a rádió- és tévéadásokból, amelyek aktuális eseményekről, szakmai vagy érdeklődési körödnek megfelelő témákról szólnak, ha eléggé szépen és tagoltan beszélnek.
Beszédkészség: Elboldogulsz a legtöbb olyan nyelvi helyzetben, amely utazás során adódik. Felkészülés nélkül részt tudsz venni az ismert, az érdeklődési körödnek megfelelő, vagy a mindennapi témákról (pl. család, szabadidő, tanulás, munka, utazás, aktuális események) folyó társalgásban. Világosan és kellő részletességgel fejezed ki magad számos, érdeklődési körödbe tartozó témában. Ki tudod fejteni a véleményedet valamely aktuális témáról úgy, hogy részletezed a különböző lehetőségek előnyeit és hátrányait.
INTERMEDIATE – középszint (B2)
Bár az elnevezés ezt hívja középszintnek, ezt már a magyar igencsak haladónak hívna, és még ennél magasabb szint is.van A B2 már az a szint, ahol megérkeztél a hegy tetejére, és mindent kiválóan látsz, és magabiztos vagy. A magabiztos, stabil tudás itt van.
Hallás utáni értés: Megérted a hosszabb beszédeket és előadásokat, illetve még a bonyolultabb érveléseket is követni tudod, amennyiben a téma számodra elég ismert. Többnyire megérted a híreket és az aktuális eseményekről szóló műsorokat a tévében. Általában érted a filmeket, ha a szereplők köznyelven beszélnek.
Beszédkészség: Az anyanyelvi beszélővel természetes, könnyed és közvetlen kapcsolatteremtésre vagy képes. Aktívan részt tudsz venni az ismert témákról folyó társalgásban, úgy, hogy közben érvelve kifejted a véleményedet. Világosan és kellő részletességgel fejezed ki magad számos, érdeklődési körödbe tartozó témában. Ki tudod fejteni a véleményedet valamely aktuális témáról úgy, hogy részletezed a különböző lehetőségek előnyeit és hátrányait.
Ahhoz, hogy eljuss erre a szintre, a korábbi szinteken vezet az út, KATTINTS IDE
UPPER-INTERMEDIATE – haladó (C1)
Ez a szint és a következő szint már tényleg magas szintű nyelvtudást feltételez, amihez bizonyos fokú lexikális tudás is kell, mert ha a saját nyelveden sem vagy képes megfelelni az itt leírt követelményeknek, akkor ez angolul sem fog menni, ezért e szerint mérlegeld, hogy eddig szeretnél-e eljutni. Hiszen gondolj csak bele, azt kéri, hogy olyan dolgokat is megérts, ami nem kapcsolódik szakterületedhez. Hát, sokszor ezt saját nyelvünkön sem értjük, tele szakszavakkal, ezért én személy szerint furcsának ítélem meg a követelményeket, de hát ez az én véleményem.
Hallás utáni értés: Még a nem világosan szerkesztett és rejtett jelentéstartalmú, hosszú szöveget is megérted. Szinte erőfeszítés nélkül érted meg a tévéműsorokat és a filmeket.
Beszédkészség: Folyamatosan és gördülékenyen fejezed ki magad, ritkán keresel szavakat és kifejezéseket. A nyelvet könnyeden és hatékonyan használod a különböző társadalmi és szakmai kapcsolatokban. Gondolataidat, véleményedet pontosan ki tudod fejteni; hozzászólásaidat a beszélőtársakéhoz tudod kapcsolni. Világosan és részletesen tudsz leírni bonyolult dolgokat úgy, hogy más kapcsolódó témaköröket is bevonsz, egyes elemeket részletezel, és mondanivalódat megfelelően fejezed be.
Ezt a szintet tanfolyamom nem érinti, mivel itt már olyan szakmai, irodalmi művek az alapfeltételek, amelyek nem mindenkit érintenek. Ez már túlnő a mindennapi nyelvezeten.
Ó, AZ NAGYON JÓ SZINT, ha alapszinten tudsz társalogni, érteni, gratulálok. Ha jók az alapok, akkor az Upper intermediate hamar meglesz!
Jó haladást: Noémi
********
Szia Noémi!
Én alapszinten tartok most, és Upper intermediate szintre szeretnék eljutni.
A2 B1 közt érzem magam, C1 top a cél. Pár hónapja kinn élek angol nyelvterületen, akkor a beginner és az elementary közt jártam, azóta tanul(gat)ok, amennyit bírok a munka mellett, de legalább minden nap és minden helyzetben rá vagyok kényszerítve a megszólalásra, megértésre, és van fejlödési vágyam. A hallás utáni értést kellene fénysebességgel fejlesztenem, mert lenne a saját szakmámban munkám, ha kb minden emberi dolgot megértenék rendesen – nem feltétlenül szakszövegeket, hanem az emberek mindenféle nyűgjét baját, óhaját sóhaját, akik mind nagyon jól tudják magukat kifejezni angolul, mert ez a munkájuk is. A jelenlegi munkakörnyezetemben vannak teljesen nullástól anyanyelvűekig mindenféle, de keveset beszélünk, az anyanyelvűek pláne. A jobban beszélőknél nagyon fülelek, a nem annyira jól beszélőknél/értőknél meg pláne kell is!